Başkanın Mesajı

Kriz Dönemlerini, Doğru Ekonomik Politikalarla, Başarı Hikayesine Dönüştürmek…

Murat Sancak2008 yılında önce Amerika’da başlayan ardından tüm dünyaya yayılan ekonomik kriz, günümüzde de dünya ekonomisinde, artçı dalgalar şeklinde, etkisini sürdürmeye devam ediyor. Özellikle 2012 küresel ekonomide büyümenin biraz daha yavaşladığı ve önemli bölümüne belirsizliğin hâkim olduğu bir yıl oldu. Global ekonomik krizi aşmak için tüm dünya ve dolayısıyla bölgemizde ekonomik, sosyal ve siyasi alanda önemli değişimler ve yapılanmalar meydana geliyor.

Dünyadaki bu krize karşın özellikle 2010 ve 2011 yıllarında Türkiye ekonomisi beklentilerin üzerinde büyüdü. Başarılı ekonomik planlamalar sayesinde kriz dönemini en az hasarla atlattı. 2012 ve 2013 yılında uygulanan politikalarla birlikte ekonomi, daha sağlıklı bir çizgiye çekildi.

MT Grup olarak ilk günden itibaren yaşanan ekonomik gelişmeleri doğru okuyup, doğru politikalar üreterek, kriz dönemini bir başarı hikayesine dönüştürdük. Krize rağmen yatırımlarımızı hiç durdurmadık, aksine yeni iş kollarında büyüdük.

Teknolojide yaşanan hızlı ilerleme ve değişime ayak uydurmanın en önemli yolu Ar-Ge'ye, yenilikçiliğe ve teknolojiye olan yatırımlara odaklanmaktan geçiyor. Bu alanda yaptığımız yatırımlar, bugün geldiğimiz noktada geleceğe daha büyük bir heyecan, umut ve güvenle bakmamızı sağlıyor.

Ar-Ge çalışmaları sonucu MT Bilgi Teknolojileri, yazar kasa ve ödeme sistemleri alanında Türkiye’de ve dünyada ilklere imza atmayı başardı. Ürettiğimiz VERA-Delta IP Tabanlı EFT Pos Özellikli Yazar Kasalar, dünyada bir ilki başararak Türk Mühendislerinin üstün başarısının simgesi oldu ve teknolojiyi kendi ülkesinde uygulamak isteyen pek çok ülkenin yoğun ilgisini gördü.

Grubumuzun amiral gemisi konumundaki MT Sağlık yıllardır dünyanın büyük firmalarıyla yürüttüğü çalışmalarla birlikte, en son teknolojik cihazlardan sarf malzemelerine uzanan geniş ürün yelpazesi ve fiyat istikrarıyla piyasada Kalite ve Güvenin adı olmaya devam ediyor.

2009 yılı başında, İtalya’dan ithal ettiğimiz özel makinelerle kurduğumuz modern fabrikasıyla, hasta bezi pazarında kısa sürede önemli bir yol kat ettiğimiz ve Türkiye liderliğine oynayan San Sağlık Ürünlerinde dünya devi SCA ile ortaklık kurduk.

MT Grup İçin Yatırımlarını Sürdüreceği Yeni Bir Dönem…

Gelecekte de tüm şirketlerimizle, rekabetçi ve verimlilik odaklı olarak, paydaşlarımız için sürdürülebilir değer yaratmaya devam edeceğiz.

İçinde bulunduğumuz sektörlerin zaman zaman yaşadığı geçici sıkıntılı dönemlerde bile hiçbir zaman kalitemizden ödün vermeyeceğiz. Çünkü adımızın bulunduğu ürünleri ve faaliyette bulunduğumuz alanları, MT Grup için birer ‘İtibar’ kabul ettik. Bu anlayışımızla ve iş ortaklarımızın da desteğiyle tüketicilerin gösterdikleri teveccüh sonucu pazardaki yerimizi genişleterek korumanın gururunu yaşıyoruz. Bu doğrultuda kısa sürede yakaladığımız ivmeyi hep daha yukarıya çekmek için tüm çalışanlarımızla birlikte daha kaliteli ürün, marka ve hizmet için gelişmeye ve geliştirmeye ara vermeden devam edeceğiz.

Bu dönemde sosyal sorumluluk alanında da yeni atılımlar içine gireceğiz.

Ortaya koyduğumuz başarılı sonuçlarda emek ve katkılarıyla rol alan tüm paydaşlarımıza teşekkür ederim.

Murat Sancak
MT Grup Yönetim Kurulu Başkanı